БИОТЕХНОЛОГИЯЛАРДЫ ТҰРАҚТЫ АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫНДА ПАЙДАЛАНУ БОЙЫНША ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ДӘРІС

✅ Бүгін Алматыда Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университетінің Agritech HUB базасында биотехнологияларды тұрақты ауыл шаруашылығында пайдалануға мүдделі тараптардың қатысумен офлайн/онлайн форматта халықаралық дәріс өткізілді. KazNARU ұйымдастырған маңызды бағдарламаның тақырыбы аграрлық технологияларда биокөмірді (Biochar) пайдалану әлеуетіне бағытталған.

✅ KazNARU Төрағасы - Ректордың бірінші орынбасары, профессор Пірімқұл Ибрагимов құттықтау сөзінде ауыл шаруашылығының тұрақтылығын арттыру үшін биотехнологияларды енгізудің қазіргі таңдағы маңыздылығын атап өтті.

✅ Модератор – профессор, KazNARU проректоры Рафис Абазов халықаралық ынтымақтастықтың маңыздылығы және университетіміздің шетелдік серіктестерімен ынтымақтастықты дамыту перспективасының жан-жақтылығына тоқталды.

✅ Бейнебайланыс арқылы қосылған ЮНЕСКО және ИСЕСКО істері жөніндегі NatCOM бірінші хатшысы Бақберген Қойшыбаев, Ислам ұйымының білім, ғылым және мәдениет жөніндегі өкілі, доктор фахман Фатуррахман халықаралық бас қосу жиынына сәттілік тіледі.

✅ Азық-түлік қауіпсіздігі жөніндегі Ислам Ұйымының бағдарламалар және жобалар Департаментінің директоры, профессор Зульфикар Әли бүгінгі таңдағы өндірілетін ауылшаруашылығы өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жолдарының қарастырылып жатқанына кеңінен тоқталды.

✅ Бірінші сессия биокөмірді ауыл шаруашылығында пайдалануға енгізуге арналды. Қатысушылар Biochar технологияларын коммерцияландыру және оларды Қазақстанның агротехнологиялық процестеріне енгізу әлеуетін талқылады.

✅ Пәкістан Ислам Республикасының Ұлттық Ғылым және технологиялар университеті, Атта-ур-Рахман қолданбалы биология ғылымдары мектебінің өсімдіктер экологиясы кафедрасының, және ауылшаруашылық ғылымдары мен технологиялар факультетінің доценті, доктор Гулам Хайдер «Көміртекті сіңіру және топырақ денсаулығын жақсарту үшін биокөмір» тақырыбында дәріс оқыды.

✅ Сондай-ақ Халықаралық биотұздалған ауыл шаруашылығы орталығының табиғи ресурстарды тұрақты басқару секциясындаңы топырақ ресурстарын басқару жөніндегі ғалымы, доктор Ахмед Х. Эль-Наггар «Биокөмірдің өсімдік шаруашылығына әсері» атты мәселені таратып түсіндірді.

✅ Іс-шара аясында IOFS, ICESCO, KazNARU мен Қазақ топырақтану және агрохимия ғылыми-зерттеу институтының өкілдерінің қатысуымен Biochar машинасының прототипін беру сертификатына қол қою рәсімі өтті.

✅ "Бұл іс-шара еліміздің инновациялар мен табиғи ресурстарды сақтауға деген ұмтылысын көрсете отырып, Қазақстандағы ауыл шаруашылығының орнықты дамуы жолындағы маңызды қадам болды" - деді Пірімқұл Ибрагимов.

✅ Бағдарлама 29 тамызда биокөмірді қолданудың әртүрлі аспектілерін, соның ішінде оның топырақты жақсартудағы, өнімділікті арттырудағы және көміртегі шығарындыларын азайтудағы рөлін зерттеуге бағытталған терең семинарлар мен практикалық сабақтармен жалғасады.