Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университетінде американдық студенттермен кездесу

2023 жылғы 23 мамырда Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университетінде (ҚазҰАЗУ) АҚШ-тың Бетлехем қаласындағы Лехай университетінің американдық студенттерімен кездесу өтті.  Кездесуді Халықаралық жасыл және тұрақты даму институты ұйымдастыруымен және «Зооинженерия және тағам өндірісінің технологиясы» факультеті базасында өтті.  Кездесу барысында ҚАЗҰАЗУ студенттері мен американдық университет өкілдерінің арасында сұрақ-жауап форматында тұрақты даму проблемалары мен келешегі туралы қызу пікірталас өтті.  Бұл кездесу оқу бағдарламаларын интернационалдандыруды және халықаралық академиялық алмасуларды, соның ішінде АҚШ университеттерімен дамытуды одан әрі ынтымақтастық пен жүзеге асыру тұрғысынан маңызды аспект болды.  Семинарға: студенттер, ПОҚ және «Зооинженерия және тағам өндірісінің технологиясы» факультетінің басшылығы қатысты.

Америка Құрама Штаттарынан келген жас зерттеушілер жаһандық азық-түлік қауіпсіздігі мәселелерін зерттеу және тұрақты даму, климаттың өзгеруі және азық-түлік қауіпсіздігі сын-қатерлеріне жауап беру үшін инновациялар мен инновациялық Агротехнологияларды пайдалану болашағын талдау бойынша ірі халықаралық жобада жұмыс істеуде.  ҚазҰАЗУ студенттері мен жас зерттеушілері шетелдік қонақтарды «Зооинженерия» және «Тағам өнімдерінің қауіпсіздігі технологиясы» кафедраларының зертханаларымен және Агротехнологиялық хабпен танысты.

Әңгіме барысында америкалық университеттердегі ғылыми-тәжірибелік және сараптамалық жұмыстарды жүргізудің ерекшеліктері және олардың біздің елдер арасындағы ынтымақтастыққа деген көзқарасы талқыланды.  Осылайша, бұл кездесу барысында білікті кәсіби кадрларды даярлаудың, сондай-ақ жастарды тәжірибелік жобаларды жүзеге асыруға тартудың маңызды мәселелері талқыланды.

Іс-шараның ашылуының тұсаукесерін Америка университеттерінің өкілдері-студенттері, аудармашылар және «Зооинженерия және тағам өндірісінің технологиясы» факультетінің деканы – профессор Еренова Бибіпатыма Ертайқызы, сонымен қатар волонтерлар, факультет студенттері және кафедра меңгерушілері және ҚазҰАЗУ Халықаралық жасыл және тұрақты даму институты директоры - Рафис Абазов қатысты.

Шетелдік қонақтар іс-шараның маңызды сәттерімен бөлісіп, сапардың мақсаты мен бірлескен ынтымақтастық туралы қысқаша баяндап берді.  Профессор Еренова Бибіпатыма Ертайқызы студенттерді сәлемдесіп, бұл шараны ұйымдастырудың және қатысудың маңыздылығын атап өтті.  Ол 3 маңызды бағытты атап өтті:
 - Американдық студенттермен ынтымақтастық және білім алмасу;
 - Бірлескен зерттеулер мен жобаларды жүзеге асыру;
 - Жастар арасында агробизнес саласындағы дағдыларды дамыту.

Рафис Абазов өз кезегінде инновация әлеміндегі қазіргі үрдістермен бөлісті.  Сондай-ақ ол жастардың елде де, әлемде де болып жатқан іс-шаралардан хабардар болуы, сондай-ақ сол іс-шараларға қатысуы керектігін, халықаралық деңгейде жүзеге асырылатын жобаларға студенттерді тарту керектігін атап өтті.  Ол әйгілі американдық кәсіпкер Алан Кэйдің «Болашақты болжаудың ең жақсы жолы – оны ойлап табу» деген сөзін келтірді.  Ол университетте халықаралық академиялық алмасулар мен бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізу үшін жаңа бағдарламалар әзірлеу жұмыстары жүргізіліп жатқанын атап өтті.

ҚазҰАЗУ жұмыс тобына тәжірибесі мол жетекшілер, ҚазҰАЗУ ғалымдары мен қызметкерлері: Рафис Абазов (атқарушы үйлестіруші-менеджер), Сәуле Есенғазиева (МВА оқу бағдарламасының менеджері), Есбол Өміржанов (ДМС директоры), Майя Сүйінчалиева кіреді.

Қосымша ақпарат
 KazNARU халықаралық жасыл және тұрақты даму институты 2022-2023 оқу жылында өз жұмысын Greenmetrics, SDG алға жылжыту, жасыл экономика мәселелері, жасыл кампус бағдарламасын жүзеге асыру және т.б. бағыттайды.

Өту орны: №218 аудитория, Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті, "Зооинженерия және тағам өндірісінің технологиясы" факультеті, Алматы қ.