Неміс ғалымдарымен ынтымақтастық туралы меморандум жаңа деңгейге көтерілді

Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университетінің Тұрақты егіншілік орталығы мен Мартин Лютер атындағы Галле-Виттенберг университетінің ғалымдары өзара түсіністік туралы меморандум негізінде Алматы облысының Талғар ауданында бірлескен ғылыми іс-сапар өткізді. Бұл далалық зерттеу Кендыр зауытының (Apocynum venetum L.) техникалық талшықтарды өндіруге бейімділігін зерттеуге бағытталған халықаралық ғылыми ынтымақтастықтың бір бөлігі болып табылады.

Кендыр немесе Венециандық Апоцинус – Орталық Азияда, Қытайда, Солтүстік Америкада және Еуропада туған көпжылдық шөп. Бұл өсімдік өзінің емдік қасиеттерімен, сондай-ақ тоқыма өнеркәсібінде арқан, арқан, маталар және басқа да бұйымдар жасау үшін қолданылатын талшықтарды өндіруде қолданылуымен танымал.

Экологиялық таза материалдарға қызығушылықтың артуы және табиғи талшықтарға деген сұраныстың артуы аясында Кендірді талшықтар өндіру үшін пайдалану тоқыма өнеркәсібін дамытудың перспективалы жаңа бағыты болып табылады. Дегенмен, бұл мүмкін болмас бұрын, өсімдіктің бейімделгіштігін зерттеп, оны өсірудің оңтайлы шарттарын анықтау керек.

Осы тұрғыда Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті мен Галле-Виттенберг Мартин Лютер университетінің ғалымдары бірігіп, Кендір өсімдігінің бейімделу қабілетіне ғылыми зерттеу жүргізді. Осы бірлескен зерттеу аясында Талғар ауданында температура, ылғалдылық, жарықтандыру, жел жылдамдығы және басқа да факторлар сияқты қоршаған ортаның параметрлерін өлшеуге мүмкіндік беретін метеорологиялық топырақты өлшеу жүйесі орнатылды.

Осы өлшеу құралдарының көмегімен орталық ғалымдары нақты уақыт режимінде ауа-райы мен климатты бақылаудың кешенді шешімін ұсынады, нәтижесінде температура, ауа ылғалдылығы, қысым, желдің жылдамдығы мен бағыты, жауын-шашын мен күн радиациясы туралы мәліметтер бере алады. Зерттеу нәтижесіндежиналған деректер негізінде ауа райы болжамын бере алады.
Құралдардың мүмкіндіктерін пайдалана отырып, орталық ғалымдары топырақтағы судың пайызын өлшеу арқылы өсімдіктердің өсуі мен денсаулығына әсер ететін маңызды топырақ параметрлерін бақылай алады, сондай-ақ топырақ температурасы туралы ақпарат бере алады. Бұл әртүрлі деңгейдегі топырақтың ылғалдылығы мен температурасы туралы деректерді жинауға мүмкіндік береді, бұл отырғызу мен жинаудың оңтайлы уақытын анықтау үшін, сондай-ақ өсімдіктерді суаруды оңтайландыру үшін пайдалы болуы мүмкін.

Қорыта айтқанда, топырақтың ылғалдылығы мен топырақ матрицасының әлеуетін бақылау үшін метеорологиялық өлшеу жүйелері мен датчиктерді пайдалану өсімдіктерді күтуді оңтайландыруға және егін өнімділігін арттыруға көмектеседі. Бұл мүмкіндіктер ғалымдар мен фермерлерге өсімдіктердің өсуін зерттеу мен оңтайландыруды қамтамасыз етеді.

Ынтымақтастық (ғылыми қолдау және жеке қызметтер) үшін Тұрақты егіншілік орталығына, орталық басшысы – Майра Құсайыноваға, тел. +77071785588 хабарласыңыз.