БҰҰ-ның «Жаңа Жібек Жолы» Халықаралық шағын моделі

Біріккен Ұлттар Ұйымы Күніне Арналған

Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ) (жұмыс тілі - қазақша)
Жаһандық және аймақтық тұрақты туризм: COVID-19-дан кейінгі дәуірдегі қиындықтар мен көріністер

Қысқаша ескертулер:
Күні: 5 қараша 2022 ж
Уақыты: 10: 00 ~ 13: 00
Өтетін орны: 3 Кеңсе, Вагенинген хаб, Қазұазу, Абай 8 және ZOOM
Комитеттер саны: 2 (1 офлайн, 1 онлайн)
Жұмыс тілдері: ағылшын, қазақ және орыс
Делегаттардың болжамды саны: 40 (комитетке~ 20 делегат)

ДСҰ туралы қысқаша ақпарат:
COVID-19 пандемиясы, қазіргі тарихтағы ешкімге ұқсамайтын жаһандық дағдарыс бүкіл әлемде саяхаттың кенеттен тоқтап қалуына және экономикалық белсенділіктің құлдырауына әкелді. Туризм әлемдік экономиканың 10 пайызынан астамын құрайтын негізгі экономикалық фактор болып табылады, ал көптеген елдерде экспорт пен валюта түсімдерінің едәуір үлесі бар. Өнеркәсіп те бір-бірімен тығыз байланысты; көптеген секторлар оның тиімділігіне байланысты. Пандемия туризм саласындағы күрделі жаһандық қамсыздандыру тізбегіне үлкен әсер етіп, миллиондаған туристік жұмыс орындарына қауіп төндірді. Бейресми сектор қызметкерлері мен мигранттар, әсіресе әйелдер мен жастар, жұмыспен қамту мүмкіндіктерінің төмендеуінен және әлеуметтік қорғау желілеріне қол жетімділіктің болмауынан пропорционалды түрде қатты зардап шегеді, бұл кедейліктің өсуіне және БҰҰ-ның Тұрақты даму мақсаттарына жетудегі прогрестің баяулауына әкеледі.

Туризм әлемдегі ең маңызды өсу қозғалтқыштарының біріне айналды, ол тікелей немесе жанама түрде әлемдік ЖІӨ-нің 10 пайызынан астамын құрайды. Соңғы онжылдықта саяхатшылар саны мен онымен байланысты шығындар айтарлықтай өсті, бұл кірістердің өсуіне, саяхатқа байланысты шығындардың төмендеуіне және қол жетімді туристік іс-шаралардың кеңеюіне ықпал етті.

Туризм секторы экономиканың басқа секторларымен, соның ішінде орналастыру және тамақтану, бөлшек сауда және маркетинг, Көлік және авиация салаларымен тығыз байланысты, бұл туризм саласында барған сайын күрделі жеткізу тізбегін құрайды. Департаменттің бұл құжаты туризмге тәуелді елдерге (TDCS) назар аударады, мұнда туризм мен онымен байланысты секторлардың үлесі 2016-18 жылдар аралығында ЖІӨ-нің 10 пайызынан асты және экспорттық түсімдердің едәуір бөлігін құрайды. Туризм сонымен қатар жұмыспен қамтуға айтарлықтай үлес қосады, өйткені әлемде 300 миллионнан астам адам бар, бұл жастар мен әйелдер үшін маңызды жұмыс орындарын қамтамасыз етеді, ал табысы жоғары бірқатар елдерде еңбекші - мигранттардың едәуір бөлігі үшін. Сонымен қатар, көптеген TDCS-тегі бейресмиліктің жоғары дәрежесін ескере отырып, туризм секторындағы жұмыспен қамту хабарланғаннан да жоғары болуы мүмкін.

Conference Agenda

Time (GMT +6) Events Detailed description

Online “venue”

Zoom link:
Conference ID:  868 6803 1223
Access code:  022290

Offline venue

Address: Abai avenue 8

Registration
 Offline Delegates: The Delegates are kindly asked to arrive at the
 venue in advance to prevent any disorganization issues. It is
 necessary for the delegates to bring their National IDs (or Passports)