GREENMETRIC KAZNARU ЖҰМЫС ТОБЫНЫҢ КЕЗДЕСУІ

2023 жылғы 24 мамырда Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университетіндегі (ҚазҰАЗУ) Халықаралық жасыл және орнықты даму институты воркшоп ұйымдастырып, GreenMetric-2022 жаһандық рейтингінің нәтижелерін талқылады. GreenMetric тұсаукесері институттың тұрақты дамуды зерттеуді ілгерілету жөніндегі жұмысының сериясы аясында өткізілді.  Кездесуге Қазақстанның 4 жоғары оқу орнынан қосылған ЖОО өкілдері, декандар, департамент басшылары қатысты.

UI GreenMetric World University Ranking-жоғары оқу орындарының "экологиялылығының" жаһандық рейтингі. Индонезия университеті ((UI) 2010 жылдан бастап құрастырған және оған әлемнің түкпір-түкпірінен келген университеттер қатысады.

Рейтинг құрылтайшылары академиялық қоғамның назарын кейбір экологиялық мәселелерді шешу үшін қоршаған ортаны тұрақты дамыту саясатын жүргізу қажеттілігіне аударуға тырысады. Рейтингтің негізгі критерийлері энергияны тұтыну және үнемдеу, су ресурстарын ұтымды пайдалану, қалдықтарды сақтау және қайта өңдеу, экологиялық таза көлік құралдарын пайдалану көрсеткіштерін қамтиды, кампустағы жасыл кеңістіктің ауданы бағаланады. Рейтингте осы бағыт бойынша білім беру және ғылыми қызмет көрсеткіштеріне көп көңіл бөлінеді.

UI GreenMetric World University ranking әдістемесі
Рейтинг жасау кезінде әзірлеушілер алты критерийді қолданды, олардың әрқайсысына бірнеше индикаторлар кіреді:
1. ЖОО - ның қоршаған ортасы мен инфрақұрылымы (салмақ коэффициенті-15%). 11 индикаторды қамтиды. Олардың ішінде кампустың табиғи ортаға жалпы қатынасын сипаттайтын нақты "экологиялық" көрсеткіштер де бар (мысалы, орман түріндегі өсімдіктермен жабылған кампус аймағының пайызы және негізгі академиялық рейтингтерде кеңінен қолданылатын көрсеткіштер (студенттер саны, академиялық және әкімшілік қызметкерлер саны).
2. Энергияны тиімді пайдалану және климаттың өзгеруіне әсер ету (21%). Энергия үнемдейтін құрылғыларды пайдалану, жаңартылатын энергия көздері, жылына электр энергиясын жалпы ысырап ету (кВт*сағат) және т. б. сияқты жеті индикаторды қамтиды.
3. Қалдықтарды қайта өңдеу (18%). Бұған университеттің қалдықтарды қайта өңдеу мүмкіндіктерін бағалайтын 6 индикатор кіреді (университет қалдықтарын кәдеге жарату бағдарламасы, улы қалдықтарды кәдеге жарату, кампуста қағаз бен пластикті пайдалануды азайту саясаты және т.б.).
4. Су ресурстарын ұтымды пайдалану (10%). Мұнда тек екі көрсеткіш бар: суды үнемдеу бағдарламасы және cуқұбырды пайдалану.
5. Көлік саясаты (18%). Жеті индикаторды (ЖОО-ға тиесілі көлік құралдарының саны, университет аумағына күн сайын кіретін автомобильдердің саны, университет аумағында күн сайын болатын велосипедтердің саны, кампус аумағындағы тұрақ алаңын шектеуге немесе азайтуға бағытталған көлік саясаты және т. б.) қамтиды.
6. Білім (18%). Бұған жоғары оқу орындарының экологиялық білімді құрудағы және таратудағы қызметін бағалайтын сегіз индикатор кірді (экологиялық мәселелер бойынша оқу курстары, экологиялық мәселелерді зерттеуге бағытталған зерттеу қорлары, экологиялық мәселелер бойынша жарияланған ғылыми жұмыстардың саны және т.б.).
"Жасыл рейтинг" басқа рейтингтерге қарағанда бірқатар даусыз артықшылықтарға ие:

• *Қосылуға ешқандай шектеулер жоқ. Қатысқан кез келген ЖОО рейтингте болады
  • Құрушылар көзқарасы рейтинг ерекше және дәстүрлі рейтингтерге қайшы келеді.

МВА / EMBA бағдарламасының үйлестірушісі-Рафис Абазов (Қазақстандағы Халықаралық жасыл және орнықты даму институтының атқарушы директоры және ҚазҰАЗУ шақырылған профессоры) UI GreenMetric World University Ranking-ке қатысу Қазақстандағы университеттердің экологиялық тазалығын жақсарту және "Жасыл кампус"бағдарламасын іске асыру жөніндегі жобаларды іске асыруды ынталандырады деп есептейді. Сондай-ақ, ол Қазақстанның жоғары оқу орындарының қазіргі көрсеткіштерін атап өтті.

Кездесу қорытындысы шығарылды:
1) мұндай воркшоптарды тұрақты өткізу;
2) іс-шараларды үйлестіру;
3) 2023 жылдың қыркүйек айының соңында Greenmetric бірлескен воркшопын ұйымдастыру.
4) 2023 жылғы қазан айының соңында Greenmetrics-ті дұрыс толтыру бойынша тренинг ұйымдастыру.
5) басқа университеттерді тарту.

Воркшоп және GreenMetric жаһандық рейтингінің нәтижелерін талқылау ҚазҰАЗУ жанындағы Халықаралық жасыл және орнықты даму институтының, халықаралық ынтымақтастық департаментінің, экономика және құқық Жоғары мектебінің МВА/ЕМВА Бағдарламасының қолдауымен жүзеге асырылды.

Жұмыс тобының құрамына үлкен Тәжірибелік тәжірибесі бар басшылар, ҚазҰАЗУ ғалымдары мен қызметкерлері: Рафис Абазов (атқарушы үйлестіруші-менеджер), Сәуле Есенғазиева (МВА оқу бағдарламаларының менеджері), Есбол Өміржанов (ДМС директоры), Майя Сүйінчалиева кіреді.

Өтетін орны: Ваген хаб. ауд. 3. Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті, Алматы