ЖАЛПЫҰЛТТЫҚ ПИЛОТТЫҚ ЖОБАНЫҢ МАҚСАТЫ – ПРЕЗИДЕНТТІҢ АӨК ПЕН АУЫЛДЫ ДАМЫТУ БАСТАМАЛАРЫН ҚОЛДАУ

2022 жылғы 14 желтоқсанда ҚазҰАЗУ базасында "Органикалық тыңайтқыштарды субсидиялау әдістемесін айқындау бойынша зерттеулер жүргізудің жалпыұлттық пилоттық жобасы" іске қосылды.
Пилоттық жобаның мақсаты – Қазақстан Республикасы Президентінің АӨК пен ауылды дамыту бастамаларын қолдап, жұмыс орындарын құрудың нақты және тиімді тетіктерін әзірлеу және ауылда кәсіпкерлікті дамытуға тиімді мемлекеттік қолдау көрсету.

Іс-шараға – ҚР АШМ Ауыл шаруашылығы департаментінің агрохимия және агротехнология басқармасының басшысы Мира Есімова, ҚазҰАЗУ стратегия, ғылым және халықаралық байланыстар департаментінің директоры Есенбай Исламов, ҰАК вермифермерлер кооперациясы комитетінің төрағасы Бақытжан Әсембеков, "ҚР кооперативтер және басқа да экономикалық қоғамдастықтардың Ұлттық қауымдастығы" ЗТБ ОҰ президенті Қазыбек Шайх, Жылыжайлар Одағының президенті Нұрлан Әділхан, «QazVerm» ӨК өкілі Пардабай Толғанбаев, EcoJer Өңірлік экологиялық бастамалар қауымдастығының өкілі Юрий Тілеумұратов, "QazVerm" агрономы Серік Омаров және ҒЗИ басшылары қатысып, сөз сөйледі.

ҚР Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев өзінің ұлықтау рәсімінде ауыл тұрғындарының тұрмыс жағдайын жақсарту – ел басшылығы үшін аса жауапты және абыройлы іс екенін атап өтті. "Осы мақсатта мен бүгін Үкіметке 5 жыл мерзімге ауылды дамыту Тұжырымдамасын әзірлеуді тапсыратын Жарлыққа қол қоямын", - деді Мемлекет басшысы.

Қазыбек Шайхтың айтуынша, ауылды қолдау үшін ауылдарға АӨК саласындағы инновациялық кәсіпкерлік бастамаларды батыл енгізу қажет. Әрине, Қазақстанға АӨК секторындағы жетекші елдермен бәсекелесу қиынға соғады, олардың технологиялары мен тәжірибесі объективті түрде жақсы дамыған, бірақ біздің мемлекетіміз бұл бәсекелестікте "эко-тамақтану" өндірісінің неғұрлым тар, бірақ анағұрлым тиімді тауашасын басып алып, жеңе алады.

Экологиялық таза органикалық тыңайтқыштармен өсірілген азық-түлікпен дұрыс тамақтану бүгінгі таңда әлемдегі басты трендтердің бірі болып табылатын – органикалық ауыл шаруашылығы бүкіл әлемде белсенді түрде қарқын алуда. Соңғы 16 жылда оның ауданы 4 есеге ұлғайды, 2 миллионнан астам органикалық өндірушілер сертификатталды. Органикалық өндірістің даму тенденциялары әлемнің 170-тен астам елінде өзекті болып саналады және бұл көрсеткіш жыл сайын артып келеді, өйткені органикалық өнімдер әртүрлі объективті себептерге байланысты халықтың көптеген топтарында сұранысқа ие болуда.

Органикалық тауашалар салауатты тамақтанудың жаһандық трендтерін ұстану, сонымен қатар, химиялық тыңайтқыштардың тыңайтқыштарымен сөзсіз жойылатын құнарлы жер қабатын ұрпақтар үшін сақтауға мүмкіндік береді. Қазақстанның органикалық ауыл шаруашылығы аясына сенімді түрде енуі үшін органикалық тыңайтқыштарды субсидиялауды есептеу әдістемесін өте тиімді пысықтау қажет.

«Бұл міндетті іске асыру үшін «Органикалық тыңайтқыштарды субсидиялау әдістемесін анықтау бойынша зерттеулер жүргізудің жалпыұлттық пилоттық жобасын» жүргізуді ұсынамыз», - деп атап өтті Қазыбек Шайх.

Жобаның ұйымдастырушылары:
• Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі.
• Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті
• Қазақстан Республикасының Жылыжай одағы
• «Ө.О. Успанов атындағы Қазақ топырақтану және агрохимия ғылыми-зерттеу институты» ЖШС.»
• Вермифермерлердің кооперация комитеті СРО ОЮЛ «Қазақстан Республикасы кооперативтер мен басқа да экономикалық қауымдастықтардың ұлттық қауымдастығы»
• Қазақстандық органикалық ауыл шаруашылығы қозғалысы федерациясы – KAZFOAM.
• QazVerm кооперативі.

Пилоттық жоба қатысушылардың үш тобын қамтиды:
• Органикалық тыңайтқыштарды өндірушілер.
• Органикалық тыңайтқыштар негізіндегі органикалық өнімдерді өндірушілер.
• Жобаны бірлесіп ұйымдастырушылардың өкілдерінен тұратын сараптама комиссиясы.
Эксперимент жүргізу мерзімі: 2022 жылғы 12 желтоқсаннан 2023 жылғы 1 қарашаға дейін.

ҚазҰАЗУ баспасөз қызметі