ҚАЗҰАЗУ АЗИЯДАҒЫ АУЫЛШАРУАШЫЛЫҚ БІЛІМ БЕРУ ЖӘНЕ ЗЕРТТЕУ САЛАСЫНДАҒЫ ИННОВАЦИЯЛАР КОНСОРЦИУМЫНА ҚАТЫСТЫ.

Хайнань аралының Санья қаласы 17-19 шілде аралығында Азиядағы ауылшаруашылық білімі мен зерттеулеріндегі инновациялар консорциумының (CIAERA) беделді конференциясының иесі болды. Бұл маңызды оқиға Нанкин ауылшаруашылық университеті (NAU) бастаған бастама CIAERA-ның ресми құрылуын атап өтті. Азиядағы 60-тан астам отандық және шетелдік университеттерден, мекемелерден және кәсіпорындардан 200-ден астам өкіл ауыл шаруашылығы ғылымы мен білім берудегі инновацияларға қатысты әртүрлі тақырыптарды зерттеу үшін жиналды. Басты назар Азия ауыл шаруашылығының жарқын және тұрақты болашағын құру үшін ынтымақтастықты дамыту болды.

CIAERA-ның көзқарасы шын мәнінде шабыттандырады, университеттер мен институттардың күшті жақтарын тұрақты ауыл шаруашылығына, аймақтық өркендеуге және бүкіл Азиядағы адамдардың әл-ауқатын арттыруға көмектесетін инновациялар орталығын құруға бағытталған. Оның ашылу салтанатында CIAERA 52 мүшесі, соның ішінде Қытай ауылшаруашылық университеті, Солтүстік-Батыс A&F университеті, Қытай тропикалық ауылшаруашылық ғылымдары академиясы, Индонезиядағы IPB университеті және Тайландтағы Касецарт университеті сияқты құрметті институттарды қабылдады. CIAERA хатшылығы Нанкин ауылшаруашылық университетінде орналасады, бұл NAU-ның тұрақты ауыл шаруашылығындағы инновацияларды ынталандыру жөніндегі міндеттемесін одан әрі нығайтады.

Конференцияға Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университетінен Тұрақты егіншілік орталығының жетекшісі, а.ш.қ.к., ассоц профессор Кусаинова Майра Джумагуловна қатысты. Пленарлық отырыс барысында ол ҚазҰАЗУ мүмкіндіктерін көрсетіп, CIAERA-мен ынтымақтастықтың әлеуетті бағыттарын ұсынып, әсерлі сөз сөйледі. Сонымен қатар, екінші күні ол CIAERA аясында тұрақты ауыл шаруашылығын ілгерілету үшін бірлесіп жұмыс жасайтын серіктестер ретінде ынтымақтастық мүмкіндіктерін ұсынып, жалғасып жатқан және аяқталған ғылыми жобаларды қайта дамыту мүмкүндіктерін ұсынды.

Конференция қатысушылар үшін маңызды алаң болды, олар ауылшаруашылық білім беру және технологиялар саласындағы Азия елдері арасындағы ынтымақтастықты нығайтудың маңыздылығын мойындады. Азиядағы ауылшаруашылық білімдері мен өркениеттерімен алмасудың көпжылдық дәстүріне сүйене отырып, бұл ынтымақтастық қазір ауыл шаруашылығын дамыту, жасыл құрылыс, экономикалық өркендеу және Азия елдері арасында білім алмасуды ілгерілетуде маңызды рөл атқарады. Бұл Азия ауыл шаруашылығының жарқын болашағының негізін қалайтыны сөзсіз.

Конференциямен бірге 18-19 шілде аралығында Азия орталығының 2023 жыл сайынғы жиналысы әрқайсысы азық-түлік қауіпсіздігі үшін су, климаттың өзгеруі, Азиядағы жерді пайдалану, жер жамылғысы мен топырақты зерттеу, апаттардың мониторингі, салдарын азайту және әрекет ету, бір денсаулық және ортақ білім сияқты негізгі тақырыптарға арналған жеті ақпараттық академиялық қосалқы ғылыми секцияларды ұйымдастырды. Бұл секциялар Азия ауылшаруашылық институттарының ұжымдық күшті жақтарын пайдалануға, ауылшаруашылық таланттарын дамытудағы инновацияларды ілгерілетуге және Азия мен әлем алдында тұрған ауыл шаруашылығы мәселелерін бірлесіп шешуге бағытталған. Түпкі мақсат – тек Азияда ғана емес, сонымен бірге жаһандық деңгейде ауыл шаруашылығының тұрақты дамуын қамтамасыз ету.

Біз алға дамып келе жатқанда ауыл шаруашылығы үшін жақсырақ және тұрақты болашақты құру үшін бүкіл Азиядағы пікірлес серіктестермен одан әрі ынтымақтастықты асыға күтеміз. Біз бірігіп ауыл шаруашылығын ілгерілетуде және заманның сын-қатерлеріне төтеп беруде елеулі табыстарға қол жеткізе аламыз.