Акоев М.Т. қонақ дәрісі

Ақбөкен (Saiga tatarica tatarica L., 1766) - Еуразиялық Даланың тірі символы, ежелгі Бөкен, қазіргі мамонт және жүнді мүйізтұмсық, шамамен 20 мың жыл бұрын мұз дәуірінен аман қалған. Бұл тұяқты жануарлардың фондық түрі, миллиондаған бастан тұратын едәуір қашықтыққа қоныс аударады.

Ақбөкендерге антропогендік әсер жыл сайын артып келеді. Бұл шығыс медицинасында тұрақты сұранысқа ие мүйіздер үшін бөкендерді, сондай-ақ ет пен теріні алу мақсатында жаппай браконьерлік жолмен аулау.

2023 жылғы 15 сәуір мен 15 мамыр аралығында жыл сайынғы ұйымдастырылатын «Ақбөкен» табиғат қорғау акциясының «Ақбөкендерді сақтау апталығы» аясында 4 мамыр күні «Охотзоопром» РМҚК жануарлар дүниесін қорғау қызметі басшысының орынбасары Мұхит Тұрсынханұлы Ақоевтың «Ақбөкендер популяциясын есепке алу мен қорғаудың қазіргі жағдайы» тақырыбында «Аңшылықтану және аң шаруашылығы» білім беру бағдарламасының 3 курс студенттеріне және магистрантарына қонақ дәрісі оқылды.

Мұхит Тұрсынханұлы кәсіпорынның құрылымы және басқаруды жақсарту бойынша қабылданған шаралар туралы айтып, мекеме және қылмыстық істер қозғалысы туралы ақпарат берді. Сондай-ақ, жануарларды қорғау жөніндегі шартты қамтамасыз ету мақсатында жануарлар дүниесін қорғау қызметі жұмыс істейді, браконьерлікке қарсы күрес туралы тақырыпты қозғады, "Охотзоопром" РМҚК басқаруындағы қорық аймақтары туралы ақпарат берді, келісімдер шеңберіндегі өзара іс-қимыл туралы хабардар етті.

Сондай-ақ, дәріскер инспекторлық құрамның сапасын арттыру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, жануарлар әлеміне ұқыпты қарауды насихаттау, кәсіпорынды материалдық-техникалық жарақтандыру, заманауи технологияларды (ҰҰА) енгізуге бағытталған іс-шаралар, әкімшілік құқық бұзушылықтарды ресімдеуде цифрландыруды енгізу, жануарларды енгізу, реинтродукциялау және өсіру туралы әңгімеледі.

Іс-шараның авторлары мен ұйымдастырушылары:

Кертешев Т.С. а.ш.ғ.к., доцент

ҚазҰАЗУ «Су, жер және орман ресурстары» факультетінің деканы

Серикбаева А.Т а.ш.ғ.к., «Орман ресурстары, аңшылықтану және балық

шаруашылығы» кафедрасының қауым.профессоры